Europos įgūdžių darbotvarkėje (angl. The New Skills Agenda) skaitmeniniams įgūdžiams priskirta tokia pati svarba kaip skaitymui ir skaičiavimui. Tenka tik atsikvėpti ir ištarti: pagaliau! Nenuostabu, kad būtent 2020 metai tapo tokio poslinkio inspiracija. Organizacijoms teko iš esmės koreguoti veiklos procesus, tokiems pokyčiams turėtos vos kelios valandos. Būtent technologijos tapo visuomenių funkcionavimo nenutrūkstamumo atrama. Tai reiškia, kad programuotojai, duomenų analitikai, inžinieriai turės darbo apsčiai. Ar tokia logika teisinga?

Povilas Žvirblis („Danske Bank“ vyr. programinės įrangos inžinierius): gyvename naujos pramonės revoliucijos laikais ir IT yra jos variklis, todėl turime unikalią galimybę būti viso to dalimi. Skaitmeninimas, procesų optimizacija bei automatizavimas įgauna pagreitį, o nauji technologiniai atradimai tik dar labiau plečia IT pritaikymo galimybes visose mūsų gyvenimo srityse, todėl IT profesionalų paklausa nuolat auga.

„Danske Bank“ taip pat labai laukiame naujų kolegų, kurie prisidėtų prie mūsų kuriant ateities banką. Labai džiaugiuosi matydamas vis didėjantį studentų susidomėjimą šia studijų sritimi ir tikiu, kad mūsų visų dar laukia daugybė įspūdingų atradimų.“

 

 

 

Be jokios abejonės! Juk genialusis novelistas Žiulis Vernas savo mokslinės fantastikos šedevrais atkodavo paprastą tiesą: ką žmogus šiandien gali tik įsivaizduoti, tą kiti žmonės (vėliau) įgyvendins. Imkime, kad ir daiktų interneto pavyzdį.

Julius Purlys (Teltonika Telemedic produktų vadovų padalinio vadovas): kasdieniniame gyvenime mes vis plačiau naudojamės elektroninių įrenginių sistemomis, kurios vadinamos daiktų internetu. Nors pati daiktų interneto – tinklo iš elektroninių įrenginių, sujungtų į vieningą sistemą – koncepcija buvo pristatyta kompanijos Coca-Cola dar 1982 m., o terminas gimė 1999 m., tikrąjį pagreitį daiktų internetas įgavo tik 21 amžiuje.

Ir kūrybiška viso pasaulio inžinierių minties gija buvo sutelkta ties šiuolaikinėmis duomenų perdavimo technologijomis?
Julius Purlys (Teltonika Telemedic produktų vadovų padalinio vadovas): žinoma! 5G ir 6G konstruojamos taip, kad daiktų internetas pasidarytų talpesnis, patikimesnis ir greitesnis. Realaus laiko sensoriai naudojami praktiškai kiekviename stacionariame ar mobiliajame įrenginyje.

Ar galėtumėte paminėti bent vienos srities technologijas, kurias tobulins Elektronikos ir informatikos fakulteto absolventai?
Julius Purlys (Teltonika Telemedic produktų vadovų padalinio vadovas): viena iš tokių sričių – transportas. Neminint to, kad mašina pati nugabens jus iš taško A į tašką B, daiktų internetas padės sujungti mašinas ne tik tarpusavyje, bet ir su eismą reguliuojančiais ženklais bei šviesoforais. Taip bus sudaryta didžiulė judančių objektų duomenų bazė, kuri kartu su dirbtiniu intelektu padės optimaliai sureguliuoti šviesoforų darbą, paskirstyti mašinų srautus mieste taip, kad būtų išvengta kilometrinių eismo kamščių. Tokiu principu bus taupomas kiekvieno eismo dalyvio laikas, ženkliai mažės kuro sąnaudos bei avaringumas. Būtent tuo ir užsiima Teltonika, padedama spręsti itin svarbias transporto valdymo bei ryšio užtikrinimo problemas miestuose, kartu ateityje įtraukdama EIF‘o absolventus.

 

Tokia vizija skamba tarsi stebuklas, džiugu girdėti, kad EIF‘o absolventų veiklos realizacija yra itin perspektyvi. Tad pabaigai, teiraujamės UAB „CV-Online LT“ Marketingo vadovės Ritos Karavaitienės, ar teisinga prognozuoti, kad Lietuvoje fiksuosime IT ir inžinerijos sričių specialistų poreikio augimą?

„IT srities specialistų paklausa pastaraisiais metais yra itin aukšta ir apskritai, top 10 darbo sričių (pagal darbo pasiūlymų kiekį) sąraše vyrauja darbo pasiūlymai skirti su technologijomis susijusioms pozicijoms. Vien tik 2021 metų sausį – vasarį CV-Online tinklapyje paskelbėme virš 10 000 darbo pasiūlymų, iš jų, skirtų IT ir elektronikos specialistams, buvo skirta virš 2000 darbo pasiūlymų, t.y. penktadalis visų darbo pasiūlymų skirta būtent šių dviejų sričių specialistams.

Atsižvelgiant į tai, kiek Lietuvoje veikia ir kuriasi naujų IT, elektronikos srities įmonių, kiek ne IT srities įmonėse kuriama naujų darbo vietų šios srities specialistams, tikėtina, kad poreikis turi potencialo dar augti. Taip pat turi potencialo augti ir šių sričių specialistų atlyginimai. Per metus IT ir elektronikos srities specialistams atlyginimai vidutiniškai augo 14 %, o įmonių teikiamuose darbo pasiūlymuose siūlomi atlyginimai šių sričių darbuotojams yra vieni aukščiausių rinkoje.“

 

Dėkojame visiems Fakulteto socialiniams partneriams dalyvavusiems nuotoliniame renginyje „Karjeros diena EIF‘e“, o mūsų studentams paliekame sėkmingo Lietuvos verslininko mintį: „Karjeros keliu svarbu kilti nepraleidžiant nei vieno laiptelio!“