EIF studento Motiejaus Sinicos Erasmus studijos Kroatijoje
Dar prieš pradedant studijas, žinojau, kad noriu dalyvauti Erasmus+ mainų programoje. Nors dėl įvairiausių asmeninių priežascių ir pasaulinės pandemijos išvažiuoti pavyko tik 3 kurse, esu dėkingas gyvenimui už šią neužmirštamą patirtį. Gyvenimas užsieny žavėjo savo iššukiais, rutinos pakeitimu, naujomis patirtimis bei galimais naujais draugais. Dėl to 2021 metų rugsėjį tariau „Taip“ tarptautiniams mainams ir išvykau į Kroatiją žiemos semestrui.
Paraiškų pildymas ir dokumentų tvarkymas buvo procesas, kurio metu reikėjo užpildyti daug formų, susirašynėti elektroniniais laiškaisi tiek su Vilniaus kolegijos darbuotojais, tiek su Kroatijos universiteto atstovais. Tačiau tai buvo metas, kuomet jau pradėjau morališkai ruoštis naujam gyvenimo etapui. Kartais nežinomybė mus gąsdina, gąsdino šiek tiek ir mane. Tačiau jau po pirmų susitikimų su naujais būsimais draugais bendrabuty Kroatijoje, supratau, kad laukia itin įdomus laikas.
Kroatija žavėjo šiltu klimatu, jūra, vandens pramogomis, įdomia savita kultūra. Būtent dėl to pasirinkau University of Split, Splito mieste atlikti Erasmus+ programą. Splitas – tai kurortinis miestas, kuris yra viena iš didžiausių turistinių traukos vietų visoje Kroatijoje. Turtingas IV amžiaus senamiesčiu, paplūdimiais, parkais, Splitas greit patapo mano antrais namais. Studijavimas žiemos semestru leido patirti šio miesto grožį šiek tiek kitaip. Manau tai, kad žiemą turistų šiame mieste yra galbūt 10 kart mažiau, man tik leido labiau prisliesti prie kroatų kultūros ir patirti tai, kaip gyvena vietiniai.
Gavęs vietą bendrabuty labai apsidžiaugiau, kadangi tai ir pigiau, o gyvenimas su kitais Erasmuso mainų studentais neleido nuobodžiauti nė vienos dienos. Nors save laikau intravertišku žmogumi, jau po pirmos dienos bendrabuty suradau žmonių, kurie vėliau patapo man labai svarbiais. 5 mėnesius gyvenome, šventėme, sportavome, studijavome, keliavome kartu. Mainų pradžioje dar jaučiau, jog mano anglų kalbą šiek tiek sustabarėjusi, tačiau po kelių savaičių nuolatinio bendravimo anglų kalba esi priverstas adaptuotis ir mokytis. Greit pajutau, jog jaučiuos vis laisviau ir laisviau bendraudamas.
Itin įstrigo universiteto dėstytojų požiūris į studentus. Su dėstytojais bendravome kaip su draugais, o jie bendravo su mumis, kaip lygiu su lygiu. Labai pasijuto pagarbus požiūris į studentą, jiems nuoširdžiai buvo įdomus dalykai apie mūsų šalis, kultūros, iš kurių esame kilę. Atsakingi universiteto darbuotojai buvo itin paslaugūs ir draugiški, o tai adaptaciją naujoje šalyje pavertė malonia patirtimi. Taip pat ESN (Erasmus student network) nustebino veiklų gausa, kurių metu, galėjome susipažinti su kitais mainų programos dalyviais, kurių Splite buvo virš 200.
Dažnai sakoma, kad į „Erasmusą“ važiuojama nesimokyti, o gerai praleisti laiką. Mano nuomone, iš šios patirties kiekvienas gali pasisemti tai, ko nori. Tai yra galimybė susipažinti ne tik su kitos šalies kultūra bei žmonėmis, bet tuo pačiu labiau suprasti save. Naujų ryšiu užmezgimas iš skirtingų pasaulio vietų taip pat yra itin naudingas dalykas, kuris gali praversti ateities karjeroje ar asmeniniame gyvenime. Tačiau atmetant pragmatiškumo aspektus, nauji sutikti žmonės mainų metu, man yra tai, dėl ko programą kartočiau dar ir dar. Nauji draugai, su kuriais atsisveikinti buvo sunkiau, nei maniau, tikiu išliks visam gyvenimui (su jais susitiksiu dar, tuo neabėjoju). Esu dėkingas Jiems. Esu dėkingas Erasmus+ mainų programai.
Motiejus Sinica EI19A