Šių metų spalio 2-4 dienomis kosmoso entuziastai varžėsi kasmetiniame Vilniuje vykusiame hakatone „NASA Space Apps Vilnius“. Vilniaus kolegijos Elektronikos ir informatikos fakulteto studentų komanda „Joo Da“ (Kipras Krasauskas – VK EIF II kurso studentas, Vaidotas Gružas – VK EIF IV kurso studentas, Rugilė Stonkutė – VK EIF I kurso studentė, Aivaras Vilutis – VU Gyvybės mokslų centro IV kurso studentas) kartu su kita hakatono dalyvių komanda „HelloMars“ komisijos sprendimu tapo nugalėtojomis ir kartu su piniginiais prizais laimėjo teisę keliauti į tarptautinį NASA rengiamą konkursą.

Komanda „Joo Da“ sukūrė cirkadinių ritmų matuoklį, kuriuo būtų galima prognozuoti miego kokybę pagal fizinį aktyvumą, mitybą ir aplinką ypač ilgose kelionėse – pavyzdžiui, į Marsą. Kokybiškas miegas, griežtas miego režimas – dar vienas svarbus iššūkis, kurį reikia įveikti astronautams kosmose.

Komanda „HelloMars“ sukūrė komunikacijos infrastruktūrą, kuri pagerintų komunikaciją tarp Marso ir Žemės. Signalai iki Marso keliauja nuo 3 iki 22 minučių, o juos galima siųsti tik po 8 minutes per dieną. Tai yra didžiulis iššūkis, kuriam sprendimų ieško kosmoso mokslininkai ir inžinieriai. „HelloMars“ pasiūlė sprendimą, kurį naudodami astronautai galėtų treniruotis Žemėje, o taip pat ir darbui jau nusileidus ant Raudonosios planetos paviršiaus.

„Space Apps“ – JAV Nacionalinės aeronautikos ir kosmoso administracijos (NASA) inkubavimo programos kasmet rengiamas iššūkis, kurio metu dalyviai, naudodami atvirus kosmoso misijų duomenis gali kurti išmanius sprendimus.

Šiemet „ NASA Space Apps Vilnius“ antrą kartą surengtas ir Lietuvoje.  „Renginys – puiki galimybė sužinoti apie egzistuojančius NASA atvirus ir nemokamus duomenis, susirinkti puikių idėjų apie jų panaudojimo būdus ir rasti įdomių sprendimų“, – pasakoja komisijos narys „Critical Security“ direktorius Miroslav Lučinskij.

Lietuvos nugalėtojus rinko kosmoso ekspertų komisija –  dr. J. Nugaras (Vilnius Tech Antano Gustaičio aviacijos institutas dekanas), Kęstutis Gardžiulis (ETRONIKA inovacijų vadovas), Linas Sargautis (vienas iš „NanoAvionics“ įkūrėjų) ir M. Lučinskij („Critical Security“ vadovas).

„Laimėjusios komandos aiškiai įvardijo problemą, atliepė pateiktą iššūkį. Taip pat abu nugalėjusių komandų pasiūlyti sprendimai turi potencialą būti vystomi toliau nepriklausomai nuo NASA sprendimo. Šių idėjų pagrindu net galima kurti startuolius“, – džiaugėsi komisijos narys, ETRONIKA inovacijų vadovas ir bendra-įkūrėjas Kęstutis Gardžiulis.

„Tikime jaunais žmonėmis ir neribotomis jų galimybėmis, o tokie renginiai ypatingai leidžia atsiskleisti jų idėjoms ir potencialui. Tada apima smarkaus pasididžiavimo jausmas, kad mūsų „investicija“ į juos yra labai tikslinga ir reikalinga – tiek jauniems žmonėms, tiek ir pasauliui“, – nugalėtojais džiaugiasi „Baltic Amadeus“ personalo ir marketingo vadovas Darius Dužinskas.

„NASA Space Apps Vilnius“ iššūkį Lietuvoje organizuoja Visorių informacinių technologijų parkas. Renginį remia „NanoAvionics“, „Baltic Amadeus“ ir „Critical Security“.

Daugiau informacijos apie renginį rasite čia:
https://2020.spaceappschallenge.org/locations/vilnius/event