Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademija (LKA), drauge su Mykolo Romerio universitetu (MRU), inicijavo novatorišką Nacionalinės informacinio poveikio atpažinimo ir analizės ekosistemos (NAAS) sukūrimo projektą, kurio įgyvendinime dalyvaus ir Vilniaus kolegijos Elektronikos ir informatikos fakulteto mokslininkai.
NAAS projektas bus įgyvendinamas trimis etapais. Vykdant ikiprekybinių pirkimų procedūrą jau yra įvykusi atranka į pirmąjį – sprendimo koncepcijos sukūrimo etapą. 2020 m. gruodžio 1 d. buvo pasirašytos sutartys su 4 atrinktų projekto dalyvių konsorciumais:
- UAB „NRD CS“ kartu su Vilniaus kolegija;
- KTU kartu su CERTH (Graikija);
- Vytauto Didžiojo universitetas kartu su TNO (Nyderlandai);
- UAB „Elsis Pro“ kartu su UAB „Tildė informacinės technologijos“.
Antrajame etape atrinkti 3 paslaugų teikėjai prisidės prie NAAS sistemos prototipo kūrimo. Pagal sukurtą prototipą atrinkti 2 projekto dalyviai trečiajame etape kurs bandomąją partiją ir išbandys su pasiūlyta testuotojų komanda.
Atsižvelgiant į augantį rinkos poreikį bei saugumo srities dinamiškumą, projekte dalyvaujančios Lietuvos mokslo institucijos ir privačios kibernetinio saugumo srityje dirbančios įmonės sieks sukurti unikalią informacinės erdvės stebėjimo, atpažinimo ir aptikimo sistemą, kuri veiks dirbtinio intelekto, sukauptų duomenų apdorojimo, savaime apsimokančių sistemų ir kitų naujausių IT sprendimų pagrindu. Šis projektas taip pat padės pagrindus naujos kartos kibernetinio, informacinio ir hibridinio saugumo studijų ekosistemai.
Projekto galutinis tikslas – sukurti efektyvią ir šiuolaikišką mokslo ir studijų ekosistemą, įgalinančią aukštąsias mokyklas rengti nacionalinio, visuomenės ir viešojo saugumo specialistus ir vykdyti mokslinę veiklą, apimančią informacinį saugumą, informacinių ir hibridinių grėsmių analizes, integruotą (interneto ir kinetinės) informacinės erdvės stebėjimą ir galimai nusikalstamo turinio analizę.
NAAS projekto vykdymo partneriai – Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademija ir Mykolo Romerio universitetas. Projekto įgyvendinimo laikotarpis 2020 m. kovo 2 d. – 2022 m. vasario 28 d. Projektas finansuojamas iš 2014-2020 metų Europos Sąjungos fondų Investicijų veiksmų programos. Projekto įgyvendinimą koordinuoja MITA (Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra).